Колострум 90 g

2,860 ден

Чист колострум во прав -висок имуноглобулин (IgG 30%)

Колострумот е првото млеко што го произведуваат цицачите, вклучително и луѓето, по породувањето. Тоа е богата и хранлива супстанца која обезбедува основни хранливи материи и компоненти за зајакнување на имунитетот. Димас чистиот колострум во прав се добива од говедски (кравји) колострум и е познат по неговите здравствени придобивки.

Категорија:

Што содржи Димас Колострум?

Чист колострум со висок имуноглобулин (igG 30%). Колострумот е природен извор на витамини, минерали, протеини и ензими како што се:Имуноглобулини (IgG, IgA, IgM, IgE, IgD): aнтитела кои посредуваат при имунолошкиот одговор на телото.Лактоферин: Протеин со силно антимикробно дејство кој помага при апсорпцијата на железото во телото, го поддржува здравјето на цревната обвивка и игра важна улога во имунолошкиот систем.Цитокини: мали протеини кои ја помагаат комуникацијата помеѓу клетките за стимулирање на имунитетот  против воспаленија, инфекции и повреди.Полипептиди богати со пролин (PRPs): амино киселини кои го помагаат регулирањето на имунолошкиот систем и го поддржуваат производството на бели крвни зрнца.Фактори за раст (IGF-I, IGF-II, EGF): есенцијални хормони кои помагаат при изградбата и одржувањето на ткивата во гастроинтестиналниот тракт.Витамини во лесно апсорбирачка форма – А, Ц, Е, Б1, Б2, Б6 Минерали: калциум, магнезиум, фосфор, калиум и натриум. МАСА: 90гр. СОСТОЈКИ: Кравји колострум во прав – висок имуноглобулин ( IgG 30%) ЧУВАЊЕ: на ладно и суво (под 25°C) да не е изложено на сончева светлина. ЗЕМЈА НА ПОТЕКЛО: Холандија УПОТРЕБА: Возрасни и деца над 12 години : 3 гр.( 1 дозирна лажичка) на ден растворени во 150-200 мл. вода. Деца од 3-12 години  1гр. (третина дозирна лажичка) на ден растворени во 100 мл вода, сок, млеко или јогурт  Да не се надминува препорачаната доза. Возрасни 30 дози по 3 гр. Деца од 3-12 години 90 дози по 1гр.  

ПРИДОБИВКИ:

 1. Зајакнување на имунолошкиот систем
 2. Дигестивно здравје
 3. Подобрување на виталноста
 4. Регенерација на ткиво
 5. Антиоксидативна заштита
 6. Извор на енергија
 7. Клеточно здравје

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ

Опис Вредности на 100 гр./g
 • Енергетска Вредност 1,582 КЈ
 • Протеини 75 г/g
 • Јаглехидрати 16 г/g
 • Масти   1 г/g
 • Влакна 0 г/g