Dimas

За нас

Dimas Pure Collagen Peptides

Dimas Pure Collagen Peptides е чист говедски колаген тип 1 и 3. Колагенот е најважниот протеин во човечкото тело, со застапеност од 35% од сите протеини, тој е главна компонента на сите сврзни ткива, мускулите, крвните садови,  кожата, коските, зглобовите и ‘рскавицата.

Колаген – еликсир на младоста

Колагенот често се нарекува еликсир и протеин на младоста, што не е изненадувачки затоа што е одговорен не само за силна, густа и сјајна коса, туку и за здрави зглобови и кожа, убави нокти и е од голема важност за одржување на здрави заби, тетиви и очи. Исто така, ги обвива мускулите и индивидуалните мускулни групи и ги штити крвните садови и нервите.
Постојат добри и лоши вести кога станува збор за колагенот. Добрата вест е дека нашето тело има можност постојано да го обновува колагенот, додека лошата е што оваа способност се намалува. Се верува дека на возраст помеѓу 21 и 30 години, човечкото тело во просек губи околу 1,5 процент на колаген, а до 40-тата година од животот губи дури 15 проценти.

Како колагенот е важна состојка за кожата

Дали   знаете  која е  разликата помеѓу  измазнета  кож а и збрчкана кожа?

Одговорот  е  многу едноставен  – количината на колаген. Збрчканата  кожа содржи помалку колагенски влакна што создава празнини во кожата што ја прави збрчкана.

Колагенот  е  протеин кој ја изедначува текстурата на кожата и ги измазнува брчките, и дава еластичност на кожата и ја подобрува напнатоста на кожата. Колагенот покрај тоа е најзастапен протеин во човековото тело.


Младешката   кожа   има   богата, добро структурирана мрежа од недопрени колагенски    влакна.  Резултатот    е   цврста,    здрава    и   хидрирана   кожа без  брчки  и  фини линии. 

Сепак,  по  21  година, производството на колаген почнува да се забавува, односно неговата количина се намалува од еден до еден и пол процент секоја година.

Губење на колаген

Намалувањето на количината на колаген има негативно влијание врз изгледот и целокупната состојба на организмот. За време на процесот на стареење, колагенските влакна се влошуваат и колагенската мрежа станува послаба што резултира со појава на брчки на кожата. Губењето  на колаген се  одвива низ  целото тело,  па брчките  не се локализирани само на лицето, туку и на кожата на рацете, вратот и деколтето.
Една  од  најголемите  причини  за губење  на  колаген во кожата е изложувањето на сонце. Пушењето,  стресот  и лошата исхрана придонесуваат  за губење на колаген и еластин. Исто така, за време на стареењето има намалување на нивото на естроген што резултира со намалување на производството на колаген.  Поради  губење  на колаген и еластин, кожата може да изгуби дури 80% од својата полнота.
Губењето  на   колаген  поврзано  со  стареењето   доведува до намалување  на гликозаминогликаните,  што предизвикува кожата да се исуши.  Гликозаминогликаните  се таканаречени водени магнети кои привлекуваат и задржуваат вода во кожата.  Повеќе колаген  значи повеќе  гликозаминогликани,  или повеќе хидрирана кожа без брчки. 

Дејството на колагенот врз кожата

За среќа,  младешката  структура на  кожата  може  да се одржи во позрела возраст, но потребно е да се дејствува одвнатре и да се стимулира телото да произведува колаген.

Ова  можеме  да  го постигнеме со консумирање храна богата со витамин Ц, како што се јагоди, црвени и зелени пиперки, киви и многу други, со оглед на тоа дека антиоксидансите кои се наоѓаат во витаминот Ц го стимулираат производството на колаген.

Сепак, самото внесување на храна не е доволно, така што на телото му треба помош во форма на додатоци во исхраната како што е DIMAS PURE COLLAGEN.

За формирање на зрели колагенски влакна е потребна реакција на три ензими, а работата на овие клучни ензими е директно или индиректно стимулирана од  холин-стабилна ортосилицична киселина.

Како да се добие сјајна, здрава и густа коса?

Решението  лежи  во  колагенот! Сува и  безживотна коса, тенка коса што пука и расцветани краеви, сето тоа е  поради недостаток на еластичност – многу жени се борат  со  својата коса.

Желбата е секогаш иста: здрава, сјајна, мазна, густа и еластична коса.  Ова  е    токму   она    што   честопати    се   чини   како   сосема невозможна мисија.

Имено,   пробавте   разни  козметички    производи,   масла, шампони, регенератори и маски кои ветуваат чуда,  но  ефектот никогаш  не  бил долготраен.

Проблемот лежи во обидот да ја зајакнете косата само однадвор, но не и одвнатре.  Лошата   фризура    има   моќ    да    го    уништи   денот, а  лошата  коса многу подолго.

Затоа,   важно   е   да   и   помогнете   на   косата   и  не  само да  го  покривате  проблемот однадвор,  туку  да  и  го    обезбедите   потребното одвнатре. Тајната лежи токму во колагенот.

Зошто колагенот е добар за коса?

Колагенот влијае позитивно на косата на неколку начини. Одговорен е за побрз раст на косата и го намалува изгледот на сивата коса.

Тој е исто така ефикасен за лекување на сува, испукана и кршлива коса и ги зајакнува краевите и го стимулира растот на новите фоликули. Позитивно влијае и на намалување на опаѓањето на косата, односно помага при обновување и раст на косата.

Заклучокот е дека со помош на колаген постигнуваме густа, сјајна, здрава и еластична коса.

Како што откривме, за жал колагенот се намалува во нашето тело со возраста, па затоа е потребно да се замени или дури и да се стимулира неговото производство. Правила и урамнотежена исхрана, како и редовна физичка активност може да го забават губењето на колаген.

Неопходно е да се елиминира рафинираниот шеќер и да се зголеми внесувањето на витамин Ц, кој е основна хранлива материја потребна за биосинтеза на колаген. За жал, самата диета не може да влијае на зголемено производство на колаген, но неопходно е да се додадат специјални додатоци во исхраната.

Дејството на колагенот врз косата

За формирање на зрели колагенски влакна е потребна реакција на три ензими, а работата на овие клучни ензими е директно или индиректно стимулирана од холин-стабилна ортосилицична киселина.

Со користење на DIMAS PURE COLLAGEN резултатите се видливи по само 3 месеци. DIMAS PURE COLLAGEN се препорачува за:
• проретчена коса
• коса што лесно се крши
• коса без сјај
• фини линии и брчки
• губење на еластичноста на кожата
• доделување на кожата
• кожа оштетена од УВ зраци
• оштетување на кожата предизвикано од гликација
• кожа без сјај
• „расцветани“ нокти

DIMAS PURE COLLAGEN комбинира ортосилицична киселина стабилна на холин и витамин Ц што придонесува за нормално производство на колаген за нормално функционирање на кожата, коските, ‘рскавицата, забите, непцата и крвните садови и ги штити клетките од оксидативен стрес.

КОЛАГЕН – ЗНАЧАЕН ФАКТОР ЗА КОСКИ И ЗГЛОБОВИ

Колагенот е главниот структурен протеин во вонклеточниот простор и е составен дел од различните видови на сврзното ткиво во телото. Кај цицачите, тој е најзастапен протеин во организмот. Се состои од меѓусебно поврзани аминокиселини кои го сочинуваат сврзното ткиво на тетивите, лигаментите и кожата. Хидролизираниот говедски колаген е ензимски или хемиски обработен колаген добиен од говеда. Хидролизираниот колаген се состои од растворливи во вода пептиди со различна молекуларна тежина. Овие пептиди се богати со аминокиселини кои се наоѓаат во колагенот и најчести се глицин, хидроксипролин и пролин кои се исклучително важни за стабилноста и регенерацијата на ‘рскавицата.

Го стимулира и го зголемува мускулниот раст и јачина, ја одржува еластичноста а влажноста на кожата, што го намалува и го одложува појавувањето на брчки, го стимулира растот на ноктите и косата. Комплексот колагенски аминокиселини има значително влијание врз закрепнувањето на организмот од тренинг, како и на зголемувањето на издржливоста за време на тренингот, затоа се препорачува редовно конзумирање на Колаген.