Ако се зема секој ден (можеби со вкусно кето bullet кафе без млечни производи и со MCT масло), биоактивните колагенски пептиди на Димас ги обезбедуваат сите потребни амино киселини кои му се потребни на телото за да ги обнови сврзните ткива.

За телото да го создаде својот сопствен колаген, потребна му е залиха од есенцијални аминокиселини, како што се глицин или пролин, а не постои подобар извор за овие аминокиселини од – погодувате – биоактивните колагенски пептиди на Димас!

Здравствени придобивки и употреба на говедскиот колаген

  • Ублажување на болка во зглобовите: од вообичаената зглобна болка поради остеоартрит и ревматоиден артрит, говедскиот колаген поттикнува производство на коскена ‘рскавица, која делува како перниче во зглобовите и ја ублажува болката во зглобовите.
  • Подобро дигестивно здравје: говедскиот колаген може да ги ублажи симптомите на “дупнат стомак” така што му помага на телото да ги поправи микроскопските дупли во слузокожата на желудникот.
  • Побрз опоравок по вежбање: аминокиселините од говедскиот колаген може да помогнат да се забрза спортскиот опоравок, ако се земат веднаш по вежбањето.
  • Повеќе енергија: говедскиот колаген помага за поефикасно рециклирање на ATP (енергетското гориво на клетките), што ја зголемува мускулната сила и моќ.

Зошто да изберете говедски колаген?

Покрај горенаведеното, говедскиот колаген е одличен избор ако сте алергични на морски плодови.

Како делува рибниот колаген?

За разлика од говедскиот колаген, рибниот колаген е составен речиси исклучиво од тип 1 колаген, а молекулите на биоактивните колагенски пептиди се помали, поради што полесно се апсорбираат и се по биодостапни.

Исто така, рибниот колаген е особено богат со есенцијалната аминокиселина хидроксипролин, која е неопходно потребна за здрава кожа, крвни садови и други сврзни ткива.

Здравствени придобивки и употреба на рибниот колаген

  • Помалку брчки: рибниот колаген ги поправа ткивата, ја зголемува еластичноста на кожата и ја намалува видливоста на брчките.
  • Младешки изглед: рибниот колаген е богат со антиоксиданси, кои ги врзуваат слободните радикали и ја штитат кожата од оксидација и стареење.
  • Поздрава кожа: научно е докажано дека рибниот колаген ја подобрува хидратацијата на кожата и штити од штетните ефекти на UV зрачењето (фотостареење)

Зошто да изберете рибен колаген?

Рибниот колаген е совршен извор за вегетаријанци кои консумираат риба (пескатаријанци) или лица кои сакаат да избегнуваат говедски производи. Идеален е за кожата и лицата кои се трудат да ја одржат и нагласат убавината и младешкиот изглед.

Говедски или рибен колаген: конечно

Без оглед дали ќе изберете говедски или рибен колаген од Димас, не може да згрешите. Двата производи се добар, здрав избор и со редовна употреба ќе му помогнат на Вашето тело да остане здраво и убаво.

Одлучувачкиот фактор е личниот избор, нутритивните ограничувања и здравствените причини, на пр. алергии.

Како и да е, ние веруваме во добро информирани потрошувачи и нивната способност самите да донесуваат правилни одлуки!